czwartek, 8 marca 2018

KRÓLESTWO KANCIARZY


Tytuł: Królestwo kanciarzy
Autor: Leigh Bardugo
Ilość stron: 587
Wydawnictwo: Mag
Okładka: twarda z barwionymi brzegami stron na czerwono.

KONTYNUACJA ,,SZÓSTKI WRON"

Dobry złodziej jest jak dobra trucizna(..)
Nie zostawia śladów.
                                         L.BARDUGO

OPINIA: Przerwana brutalnie akcja w ,,Szóstce wron" ma swoją dalszą kontynuację w ,,Królestwie kanciarzy".  Już na wstępie mamy ogromny minus, bowiem autorka nie streszcza nam fabuły poprzedniej części, co na pewno będzie uciążliwe dla osób, które miały długą przerwę między jedną a drugą częścią.  Kolejny tom i kolejny nierealny skok do zrealizowania. W tej części silny nacisk autorka kładzie na motyw zemsty, intryg i oszustw.
   Często mówi się o klątwie słabego tomu 2. W tym wypadku nie ma mowy o żadnym spadku formy. Powiedziałabym, że jeżeli 1 tom był czekoladowym ciastem, to ten jest czekoladowym tortem. Fabuła nadal trzyma nas do ostatniej strony w napięciu.
  Bohaterowie nie stracili swego polotu. Kaz najbardziej tajemnicza z postaci, nadal nas zaskakuje i intryguje. Inej i Nina po traumatycznych przeżyciach, walczą dzielnie ze swymi demonami. Wylan co raz bardziej dostosowuje się do grupy złoczyńców. Jasper w końcu dostrzega swoje błędy i stara się je naprawić. Mathyas w końcu zyskuje nasze zaufanie. Grupa nareszcie pracuje jak dobrze naoliwiony robot kuchenny. Ta część jest jak miętowa czekolada świeża i słodka.

 PODSUMOWUJĄC: Książkę czyta się o wiele lepiej niż 1 tom. Tutaj nie musimy walczyć z twardą skórką kotleta de  volaille by dostać się do środka. Ciekawa fabuła wciąga nas do swego świata. Jak na młodzieżówkę, to odchodzi od typowych schematów typu trójkąty miłosne, szara myszka czy irracjonalne zachowania bohaterów. Autorka nie stara się nas przekonać na siłę, że mamy do czynienia z nastolatkami. Mamy tutaj do czynienia z inteligentnymi postaciami, dialogi okraszone humorem. Zakochałam się w tej dylogii . Moje serduszko długo jeszcze opłakiwało fakt, że to już koniec. Jeśli jakimś cudem ktoś się jeszcze zastanawia czy sięgnąć po te pozycje, to dodam iż ma się uczucie jakby oglądało się świetny film.

KOMU POLECAM? Wszystkim, w szczególności fanom fantastyki.

2 komentarze:

  1. Jako fan fantastyki, czuję się zobowiązany do przeczytania tej pozycji :D Dopisuję ją do mojej listy "do zrobienia'

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też długo zwlekałam z tą dylogią, a potem dałam sobie mentalnego kopa, że tak wspaniały świat, postaci musiały tyle czekać na mnie :)

      Usuń