sobota, 3 marca 2018

UWIĘZIONE



Tytuł: Uwięzione
Autor: Natasha Preston
Ilość stron: 397
Wydawnictwo: Feeria Young
Okładka: miękka, zamszowa, zostawia palce

SŁOWA KLUCZE:  psychopata, porwanie, znęcanie psychiczne i fizycznie, młode dziewczyny, kwiaty, ludzka psychika, utrata wolności.


CZUJĘ SIĘ JAK WIĘZIEŃ. I CO Z TEGO, ŻE NIE MA KRAT? KRATY SĄ WE MNIE, W MOJEJ GŁOWIE....


OPINIA: Dzisiejszy cytat Pani Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk idealnie oddaje temat jaki został poruszony w tej powieści młodzieżowej. I bardzo się cieszę, że mogłam zakosztować tak smacznej, a jednak trudnej książki.
Historię poznajemy z trzech perspektyw. Psychopaty, ofiary i poszukującego chłopaka.  Główna bohaterka Summer opowiada nam, jak doszło do jej porwania?  To ona przedstawia nam swoje najgorsze chwile, jakie przeżywa uwięziona z innymi dziewczynami w domu psychopaty. Lewis chłopak naszej bohaterki, przedstawia nam obraz poszukiwań. Jak to wygląda w praktyce ?  I na koniec mamy historię opowiedzianą przez psychopatę. Dlaczego porywa dziewczyny? I jaki one mają związek z kwiatami?
Dzięki temu zabiegowi, jaki zastosowała  autorka mamy szeroką perspektywę i zarazem obiektywną ocenę dla całego tego zdarzenia, jakie ma miejsce na kartach powieści. Jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć bohaterów, jakie emocje nimi  targają? Na pewno ogromnym atutem są tu elementy psychologiczne. I choć mamy do czynienia z thrillerem młodzieżowym, jest on napisany na wysokim poziomie. Choć dla mnie rozczarowaniem było, kiedy od początku wiedziałam, kto jest winny i  biernie przyglądałam się  , kiedy reszta bohaterów rozkmini tę zagadkę? Co do kreacji bohaterów, to na pewno najciekawszymi postaciami tej historii są Summer i nasz psychopata. Oboje są sprytni, zdeterminowani i silni. Dzięki szczegółowym opisom ich emocji, jesteśmy w stanie poznać ich bliżej i wczuć w ich sytuację. Summer to na prawdę inteligentna 16 letnia dziewczyna, która zrobi wszystko, by się uwolnić. Lewis był dla mnie najsłabszym ogniwem tej powieści. Już o wiele barwniejsze są współwięźniarki, które nas intrygują. Fabuła jest  dynamiczna i wciąga nas do swego świata. Język jak przystało na młodzieżówki jest lekki i niewymagający. Pełno tu dialogów i aspektów psychologicznych, które są genialne.

PODSUMOWUJĄC: Fantastyczny thriller psychologiczno - młodzieżowy. Ukazujący brutalną rzeczywistość, kobiet maltretowanych i dręczonych psychiczne. Ta książka skłania do refleksji. Przedstawia świat pełen przemocy, okrucieństwa i bezsilności na różne dewiacje społeczne. Bardzo mi się podobała, bo płynie z niej morał. Zło jest ukryte w każdym z nas, nawet w tej sympatycznej, pomocnej i cichej osobie.

KOMU POLECAM? Wszystkim bez wyjątków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz